500€ herný notebook. Áno či nie?

500eurnotebooktest

Pomerne často sa stretávame s požiadavkou na relatívne lacný notebook, ktorý by mal slúžiť okrem práce alebo štúdia aj na hranie počítačových hier. Veľa krát sa jedná o rodičov, ktorí chcú svojmu synovi kúpiť notebook do školy a vedia, že sa rád hráva aj počítačové hry. No nie len pre rodičov, ale aj pre všetkých, ktorí si na svoj notebook šetria sami, je určený tento článok, kde sme porovnali 500€ notebook s výkonným multimediálnym notebookom a ešte o podstatne drahším hardcore herným notebookom.

Testované notebooky

Acer Aspire E15 – 479€ s DPH
Procesor: Intel Core i3-4000M (2.4GHz)
RAM: 4GB DDR3
Grafická karta: nVidia GT940M 2GB

Acer Nitro V15 – 909€ s DPH
Procesor: Intel Core i5-4000M (2.4GHz)
RAM: 8GB DDR3
Grafická karta: nVidia GTX960M 4GB

Acer Predator 17 – 1444€
Procesor: Intel Core i7-6700HQ (2.6 – 3.5GHz)
RAM: 8GB DDR4
Grafická karta: nVidia GTX970M 3GB

Ako sme testovali?

Pred tým ako sa dostaneme k samotnému porovnaniu notebookov treba poznamenať, že 500€ notebook nebude stačiť na hranie väčšiny najmodernejších počítačových hier. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli porovnať notebooky s dvomi menej náročnými hrami. Prvou bola online hra World of Tanks, ktorá je veľmi populárna a často ju hrávajú práve mladší študenti. Druhou hrou bol rok starý Battlefield Hardline. Taktiež sme notebooky otestovali aj herným benchmarkom 3Dmark, ktorý je zameraný na grafický výkon počítačov.

Ako brať výsledky testov?

Pre čo najlepší herný zážitok sú dôležité dva faktory. Jedným je úroveň detailov a druhým je počet obrázkov za sekundu (fps). Úroveň detailov je jasná vec, čím viac tým lepšie :). U FPS je to tiež pravda, ale je to trošku komplikovanejšie. Vačšina hráčov potrebuje pre úplný dojem plynulosti hry minimálne 60 obrázkov za sekundu. Čím je toto číslo menšie, tým je pocit z plynulosti horší. Obzvlášť to platí pri rýchlych scénach. Do tabuľky výsledkov sa dostali iba najvyššie možné nastavenia u ktorých nekleslo FPS pod 30. U klasických hier ako je Battlefield je to už trošku horšie, ale hra bola stále hrateľná na stredných detailoch. Na vysokých detailoch hra bežala už na len na 35fps a to by už predstavovalo problém aj pre menej náročných hráčov.

Notebook World of Tanks Battlefield HardLine 3DMark
Aspire E15 stredné detaily – 60fps
vysoké detaily – 45fps
stredné detaily – 45fps
vysoké detaily – 35fps
1388
Nitro V15 stredné detaily – 90fps
vysoké detaily – 70fps
ultra detaily – 55fps
stredné detaily – 75fps
vysoké detaily – 50fps
3917
Preddator 15 vysoké detaily – 125fps
ultra detaily – 100fps
vysoké detaily – 90fps
ultra detaily – 50fps
6722

Dôležitá poznámka:
Okrem úrovne detailov a počtu obrázkov za sekundu je veľmi dôležité aj rozlíšenie displeja. Štandardom u herného notebooku je je dnes Full HD rozlíšenie 1920x1080px. Notebook Acer Aspire E15 mal rozlíšenie len 1366x768px a hry po grafickej stránke vyzerali podstatne horšie ako na jeho drahších súrodencoch. Taktiež treba poznamenať, že ak by tento notebook mal aj FullHD rozlíšenie tak výsledky testov by boli ešte horšie. Taký Battlefield by bol pravdepodobne úplne nehrateľný.

Áno či nie teda?

Pokiaľ sa plánujeme hrať staršie hry, alebo online hry ako World of Tanks, tak si vystačíme aj lacnejším notebookom a nemusíme investovať do skutočného herného notebooku. No pokiaľ sa chceme hrať moderné náročnejšie hry, tak s 500 eurovým notebookom sa budeme musieť jednoducho zmieriť s naozaj slabým zážitkom z hrania. Nízke detaily, nízke rozlíšenie a nízke FPS je skrátka priveľa už len pre trochu náročnejšieho hráča.
Notebook Acer Aspire E15 neponúkame na našom eshope hernenotebooky.sk, ale môžete si ho kúpiť v našom druhom overenom eshope kupujem.sk tu.